Skórki potrafią spędzić sen z powiek wielu z nas. Często są przesuszone i sprawiają wiele problemów. Zadzierają się i pękają, sprawiając ból. Ich słaby stan najczęściej jest spowodowany zaniedbaniem. Używanie detergentów bez rękawiczek, niepoprawnie wykonywany manicure i ich nadmierne wycinanie to tylko niektóre z powodów, przez które Twoje skórki mogą być w kiepskim stanie. Zdrowe skórki to również zdrowe paznokcie. Jak więc najlepiej o nie zadbać?
Przyczyny zadzierania się skórek
Powody zadzierania się skórek mogą być różne. Przede wszystkim może być to spowodowane nieprawidłowo wykonywanym manicure. Częstym błędem jest zbyt głębokie wycinanie skórek przy przygotowywaniu paznokci do wykonywania hybrydy. Jednak nie jest to dobre ani dla paznokcia, ani dla skórek. Jeśli będą one zbyt głęboko lub nieprawidłowo przycinane, to w końcu zaczną odrastać jeszcze dłuższe i będą trudniejsze do ujarzmienia. Skórki częściej się zadzierają, jeśli są przesuszone. Chłodne powietrze i mrozy również dokładają się do ich wysuszania. Niekorzystne jest też częste moczenie dłoni i ich kontakt z detergentami. Takie działania osłabiają naskórek i powodują, że jest mniej odporny na mechaniczne urazy.
Jak dbać o skórki, aby się nie zadzierały?
Właściwa pielęgnacja skórek jest niezbędna, byśmy uniknęły wyżej opisanych problemów. Na pocieszenie dodamy, że większość czynności pielęgnacyjnych wykonujemy przy okazji pielęgnacji dłoni i paznokci. Dlatego pielęgnacja skórek nie zabierze nam dużo czasu.
1. Nawilżanie skórek najważniejsze w ich pielęgnacji
Regularnie smaruj dłonie i skórki kremem albo wcieraj w nie oliwkę. Specjalna odżywka do skórek może je wzmocnić, odżywić i zabezpieczyć przed zadzieraniem. Dłonie smaruj kremem po każdym ich myciu – krem miej w łazience, w torebce i w pracy. Zimą używaj kremów bez dodatku gliceryny. Wysusza ona dodatkowo skórę, bo jeszcze szybciej zamarza na mrozie.
2. Ochrona dłoni podczas prac domowych
Nie od dzisiaj wiadomo, że detergenty i inne substancje, jakich używamy do mycia wanny, naczyń czy podłóg niekorzystnie działają na nasze dłonie. Detergenty takie jak płyn do naczyń naruszają naturalną warstwę lipidową skóry i prowadzą do szybkiego wysuszania się skóry. Dlatego przed rozpoczęciem prac domowych należy zakładać rękawiczki.
3. Ochrona skóry przed działaniami atmosferycznymi
Intensywnie świecące słońce może wysuszyć skórki. Tak samo silny mróz może sprawić, że będą w złej kondycji. Dlatego ręce powinnyśmy smarować nie tylko zimą, ale również latem. Latem używajmy lżejszych kremów, najlepiej z filtrami UV, a zimą chrońmy dłonie przed niskimi temperaturami i wiatrem, zakładając rękawiczki.
4. Domowe SPA dla dłoni
Raz lub dwa razy w tygodniu możesz zrobić specjalną, odżywiającą kąpiel dla swoich dłoni. Nawilżające i odżywiające właściwości ma podgrzany olej kokosowy z dodatkiem cytryny. Taką maseczkę wsmarowujemy w paznokcie, skórki i dłonie. Odżywczą maseczką będzie też starty ogórek z jabłkiem i dodatkiem cytryny.
Taką domową maseczkę do dłoni i paznokci nakładamy na 5, 10, a nawet 15 minut, a po zabiegu nakładamy grubszą warstwę kremu odżywczego.
5. Profesjonalny manicure hybrydowy
Manicure hybrydowy wykonywany w salonie kosmetycznym również pozytywnie zadziała na Twoje skórki. Szczególnie jeśli nie wiesz jak prawidłowo wycinać skórki, to wizyta w salonie będzie dobrą decyzją. Stylistka usunie Ci skórki tak, żeby się nie zadzierały i nałoży manicure hybrydowy. Jego obecność na paznokciach sprawi, że skórki będą rosły wolniej i bardziej równomiernie. Pielęgnując dłonie, powinniśmy poświęcić uwagę także samym skórkom. Dłonie to prawdziwa wizytówka każdej kobiety – dbajmy o nie należycie, a będziemy cieszyć się pięknymi dłońmi przez długi czas.