Spokój ciała, spokój ducha
Kiedy dookoła nas panuje stały szum, wciąż docierają do nas liczne informacje, pojawiają się zaskakujące nowości, a my nie mamy czasu przystanąć i zastanowić się, co się tak właściwie dzieje, zaczynamy panikować. Strach zagląda nam w oczy i nas paraliżuje. Zaciskamy zęby, spłacamy i przyspieszamy oddech, skręca nas skurcz w żołądku. To objawy stresu, który paraliżuje, zmienia status quo naszego ciała. Prowadzi to do licznych schorzeń, które często rozwijają się latami. Aby uniknąć takich sytuacji warto zadbać o swoją odporność psychiczną, spokój ducha i przyjrzeć się swojemu ciału. W osiągnięciu wewnętrznej harmonii pomóc mogą zioła, takie jak melisa czy valeriana, dostępne w aptekach (np. apteka-leki.pl), jak i praktyki psychiczne, takie jak mindfulness.
Zasady uważności
Aby pomóc sobie w redukcji stresu, warto skorzystać z zasad techniki mindfulness, czyli treningu, jaki poprawia jakość życia. Przytaczamy zasady samego mistrza uważności, Jona Kobata-Zinna:
- Przede wszystkim zauważ swój oddech. Poświęć chwilę, by dostrzec, w jaki sposób oddychasz. Przejdź z oddechu płytkiego, na głęboki, przeponowy. Zobacz, jak zmieniają się Twoje doznania.
- Wejdź w relację ze swoim oddechem. Zaprzyjaźnij się z nim. Zwracaj uwagę na sposób oddychania.
- Bądź świadomy bycia tu i teraz i wykonywanych czynności. Nie myśl o innych rzeczach, myjąc zęby.
- Obserwuj swoje ciało, swoje reakcje.
- Szukaj w ciągu dnia tego, co sprawia Ci przyjemność. Coś, co sprawia, że czujesz się zadowolony/-a. Coś, dzięki czemu widzisz sens bycia w miejscu, w którym się znajdujesz.
Mindfulness korzystnie wspomaga leczenie zaburzeń lękowych, depresji, przewlekłego bólu, jak i pomaga uporać się z problemem uzależnienia od substancji psychoaktywnych.
6 thoughts on “Spokój ciała, spokój ducha”