Okres pandemii miał bardzo silny wpływ na psychikę dzieci i młodzieży. Specjaliści odnotowali znaczny wzrost różnego typu zaburzeń związanych z odosobnieniem i brakiem interakcji społecznych z rówieśnikami. Zauważono także wiele problemów rodzinnych, które uzewnętrzniło długotrwałe przebywanie wyłącznie w gronie rodzinnym. To wszystko sprawiło, że wiele dzieci wymaga specjalistycznej pomocy psychologicznej i pedagogicznej. W przypadku najmłodszych dzieci terapia odbywa się zazwyczaj przez zabawę. Do tego celu wykorzystywane są zabawki terapeutyczne. Podpowiadamy gdzie można je znaleźć i na co zwrócić uwagę kupując je swojemu dziecku.
Zabawki w poradniach
Poradnie psychologiczne i pedagogiczne są wyposażone w odpowiedni sprzęt terapeutyczny. W skład używanych na co dzień do terapii dzieci narzędzi wliczają się przede wszystkim zabawki terapeutyczne. Wśród nich są przede wszystkim klocki, kolorowe puzzle czy karty z obrazkami. Podczas terapii dzieci ćwiczą swoje umiejętności i zdobywają nowe doświadczenia interpersonalne. Terapeuta przekazuje im niezbędną wiedzę przy pomocy zabawek. Warto jednak pamiętać, że terapia trwa zaledwie kilka godzin tygodniowo, natomiast potrzeby dzieci są znacznie większe.
Zabawki terapeutyczne – terapia domowa
Profesjonalna terapia psychologiczna czy pedagogiczna to jednak za mało. Większość dzieci wymaga powtarzania ćwiczeń terapeutycznych także w domu. Aby zapewnić jak najlepsze warunki do terapii domowej warto poszukać zabawek terapeutycznych, które pomogą w codziennych ćwiczeniach. To jakie zabawki wybrać należy skonsultować z terapeutą.
Zabawki terapeutyczne na co dzień
Zabawki terapeutyczne mogą być wykorzystywane także do zabawy na co dzień. Wartymi szczególnej uwagi są puzzle, które pomagają dzieciom skoncentrować uwagę na wykonywanym zadaniu. W przypadku wielu malców dopasowywanie poszczególnych części działa kojąco i uspokajająco. Inną zabawką, którą warto mieć zawsze pod ręką są karty memory. Mają one wiele zalet. Zabawa kartami w parze lub w grupie uczy dzieci zdrowej rywalizacji. Konieczność zapamiętywania ilustracji poprawia pamięć i koncentrację. Odpowiedni dobór obrazków może dodatkowo poszerzyć wiedzę malca. Wartymi uwagi są także zabawki sensoryczne pozwalające na poznawanie świata za pomocą dotyku. Wśród nich warto zwrócić szczególną uwagę na kule sensoryczne wykonane z różnego rodzaju tworzyw. Umożliwiają dziecku poznawanie materiałów wykorzystywanych do wyrobu przedmiotów użytku codziennego. Ponadto doskonale nadają się różnych kreatywnych zabaw zarówno samodzielnych jak i w grupie.
Zajęcia terapeutyczne u specjalisty pomagają dzieciom w zdobywaniu i ćwiczeniu niezbędnych do życia umiejętności. Jednak należy pamiętać, że 1-2 godziny terapii w tygodniu nie wystarczą. Konieczne jest wspólne ćwiczenie w domu. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie narzędzia to prowadzenia terapii w domu.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Lidibirii zabawki stymulujące rozwój dzieci
Fot. Shutterstock